| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 3 MHz |
| Quiescent Current | 26 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1812
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63633
Ext.Price$1.63633
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63633 | $1.63633 |
| 10 | $1.25504 | $12.55040 |
| 25 | $1.15672 | $28.91800 |
| 50 | $1.09929 | $54.96450 |
| 100 | $1.04473 | $104.47300 |
| 300 | $0.98714 | $296.14200 |
| 500 | $0.93273 | $466.36500 |
| 1000 | $0.86091 | $860.91000 |
| 3000 | $0.78226 | $2346.78000 |
| 5000 | $0.74892 | $3744.60000 |
